טיפול פסיכולוגי

אנשים מגיעים לטיפול פסיכולוגי פעמים רבות, מתוך מצוקה הנובעת מחופש בחירה מצומצם. לעיתים, המצוקה והעדר הבחירה נובעים מכך שאנשים משחזרים בקשריהם דפוסי בחירה, התנהגות או רגש השייכים לקשרים קודמים שלהם. שחזורים, שהינם שלעיתים אינם מודעים, ונובעים מההיסטוריה האישית שלהם ומקשריהם בעבר. בפעמים אחרות, המצוקה נובעת מסימפטומים שונים – כגון חרדה או דיכאון – אשר גורמים לתחושות קשות ולצמצום היכולת לבחור כיצד לנהוג.
הטיפול הפסיכולוגי נועד, על כן, להקטין את הקושי והמצוקה שחווה האדם, לאפשר לו לבחור בחופש ובמרחב רב יותר את תחושותיו, יחסיו הבין אישיים ודפוסי התנהגותו, ולהגביר כך את 'המרחב הנפשי' שלו. כדי להגיע לכך, אני מציעה טיפול פסיכולוגי אינטגרטיבי, המשלב בין גישות וכלים שונים, ובכללם:
o גישה פסיכודינאמית – נרטיבית: אשר מבוססת על הקשבה מעמיקה למטופל, הבנתו דרך הסיפור האישי והמשפחתי שיצר ויוצר ביחסיו עם אחרים, הרחבת המודעות שלו לעצמו, לרגשותיו ולמניעיו. בעזרת הטיפול האדם מבין יותר את עצמו, וחופשי יותר לבחור את דרכי התמודדותו וקשריו עם אחרים.
o גישה קוגניטיבית התנהגותית: הכוללת, טכניקות הרפיה שונות, כדוגמת ביו-פידבק, נשימות ודמיון מודרך, איתור ושינוי דפוסי חשיבה נוקשים ומקשים, טיפול בחשיפה, וגישת 'חשיפה מתמשכת' (PE) לטיפול בהפרעת דחק טראומטית (PTSD).
o טיפול מבוסס מנטליזציה (Mentalization-Based Treatment (MBT -: טיפול המסייע למטופל להגביר ולשכלל את יכולותיו להבין ולהכיר את התחושות, הרצונות ומניעים שלו עצמו ושל אחרים, ולהגביר את יכולתו לתפוס את 'נקודת הראות' של האחר. כל אלו מסייעים לאדם ללמוד כיצד להרגיע ולווסת את עצמו, לשנות את דפוסי החשיבה ה'כובלים' אותו ולהגמיש את דפוסי התמודדותו.

אני מאמינה כי חשוב להתאים את סגנון הטיפול הפסיכולוגי ואורכו, לאדם הפונה, לצרכיו ומטרותיו. לעיתים, זקוק האדם לטיפול ממוקד בבעיה או התלבטות ספציפיים, ולעיתים לטיפול וליווי ארוכים יותר. את הטיפול אני מתאימה ובונה עם האדם הפונה אלי ובדיאלוג עמו, ותוך ההכרות הנרקמת במהלך הפגישות. אני מאמינה כי חשוב שאהיה שותפה פעילה, תקשורתית ומשתפת בתוך התהליך הטיפולי, כדי לסייע למטופל להבין את המתחולל בטיפול, ולהיות שותף פעיל בו.

הקליניקה שלי נמצאת בחיפה, סמוך למרכז חורב, במיקום שקט אך מרכזי ונגיש לתחבורה ציבורית.